19 Ocak 2013 Cumartesi

~ Ultrasonda Bebeğin Güldüğünü Görünce ~
İngiltere'de hamile olduğu için kadın doğum doktoruna muayene olmaya gitti ve bebeği hakkında güzel şeyler duymak isterken bir anda çocuğunun özürlü olduğunu öğrendi ve dünya adeta başına yıkıldı. Ne yapacağını bilemez hale gelen genç kadın bir anda kendisi kritik bir kararın eşiğinde buldu.


"MALESEF BEBEĞİNİZ AĞIR ENGELLİ"

Bir anda acı gerçekle yüz yüze gelen 26 yaşındaki Katyia Rowe'a acısının yanı sıra doktorlar da yüklenmeye başladı. Uzman doktorlar, genç annenin Lucian adını verecekleri oğullarının beyninde anormallikler olduğunu belirterek, "Maalesef bebeğiniz ağır bir engelli olarak dünyaya gelecek. Muhtemel yürüyemeyecek ve hiç konuşamayacak. Bu yüzden gebeliğinizi sonlandırmanız yerinde bir karar olur" dedi.

Duydukları karşısında şok geçiren Katyia Rowe, son kararını vermek için bebeğinin görüntülerini izlemek istedi.

KÜÇÜK BEBEĞİN GÜLDÜĞÜNÜ GÖREN ANNENİN DÜNYASI DEĞİŞTİ

Tam o sırada küçük bebeğin gülümsemesi ve üflemesini gören annesi bebeğin elini ve ayağını sallamasıyla birlikte kürtajdan vazgeçti.

Doktorlara, "karnımda büyüyen bebeğimin ölüm kararını veremem" diyen annesi, normal zamanda doğumu yaptı.

Annenin bu büyük fedakarlığının sonrasında dünyaya gelen küçük Lucian, doğumdan sonra sadece 9 saat yaşadıktan sonra maalesef hayatını kaybetti.
____________________________________________

Kürtajın hem dini, hem de vicdanı boyutu var. Dini yönden düşündüğümüzde, zaten bunun bir imtihan olduğunu biliyoruzdur. Vicdani yönü de paylaşımdaki hanımın yaşadıklarını açıkça ifade ediyor. Özürlü çocuk sahibi olmak çok zor, sabır isteyen ve ağır bir yükümlülük. Allah (c.c) yardımcıları olsun bu imtihanı yaşayanların....

Dinimiz bazı durumlarda müsaade vermiştir kürtaja.

Dinimizde, özürsüz çocuk aldırmak haramdır, yasaktır. Hele fakirlikten korkarak, rahmindeki çocuğu öldürmek, haksız yere cana kıymak, yani cinayet olduğu gibi, evlat hakkını da tanımamaktır, büyük günahtır. Ananın veya süt emen diğer çocuğun ölümüne sebep olan bir özür varsa, uzuvları teşekkül etmeden çocuk aldırmak caiz olur. Kütüb-i sittedeki, (insan, anne karnında nutfe (sperma) olarak 40, aleka (embriyo) olarak 40, et parçası olarak da 40 gün kalır. Bundan sonra ruh verilir) mealindeki hadis-i şerifini de esas alan alimler, bir özürden dolayı, 1 aydan 4 aya kadar kürtaja izin vermişlerdir

İmam-ı Rabbani hazretleri, (fakirlikten korkarak, kızlar öldürülürdü. Bu, cana kıymak ve evlat hakkını tanımamaktır) buyuruyor. Çocuk aldırmak da böyle büyük günahtır. İbni Abidin hazretleri, (özürsüz çocuk düşürmek haramdır. Annenin veya süt emen diğer çocuğun ölümüne sebep olan bir özür varsa, uzuvları teşekkül etmeden düşürmek caiz olur) buyurdu. Uzuvlar 120 gün sonra teşekkül eder. Çocuk olmaması için önceden bir tedbir almak caizdir, fakat canlı çocuğu, almak da, aldırmak da haramdır. Fakirlikten dolayı iyi besleyememek korkusu, çocuk düşürmek için özür olmaz.

Veled-i zina da olsa, zaruretsiz çocuk aldırmak günahtır. İkincisi, nikahsız birleşmeden doğan çocuğa günah olmaz. Ana babanın günahını çocuğu çekmez. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Veled-i zina, babasının günahını çekmez. Hiç kimse, başkasının günahını yüklenmez.) Hakim

Bir ayet-i kerime meali de şöyledir: Bir kimse, diğer kimsenin günahını çekmez. Necm 38
Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki; Fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Enam 151...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder