25 Ekim 2013 Cuma

~ Kız Çocuğu Bir Nimettir ~Kız çocuğu olunca üzülmek, hele hele anneyi suçlamak çok yanlıştır.
Kur’an-ı kerimde:“Allah dilediğine kız, dilediğine erkek çocuk bahşeder. Kimine hem erkek, hem kız çocuğu verir, dilediğini de kısır bırakır. Her şeyi hakkı ile bilen ve her şeye gücü yeten ancak Allahtır.” buyuruldu.(Şûra 49, 50).

Peygamber efendimiz: “Kız çocuklarını hor görmeyin.” buyurdu. Hor görmek dini bilmemekten ileri gelir. Hayırlı evlad istemelidir. Hayırlı olmadıktan sonra, kız veya erkek olmuş ne fark eder?

Dinimizde, kadının ve kız çocuklarının fazileti büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:


“Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun!” (Hakim)

“Kız çocuğunu güzelce terbiye edip, Allahü Teâlânın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse, o kız çocuğu onun için bir bereket olur, Cehennemden kurtulup kolayca Cennete girmesine vesile olur.”*(Taberânî) 

“İki kız evladına güzel muamele eden, mutlaka Cennete girer.” (İbni Mace)

“İki kızı veya iki kız kardeşi olup da, maişetlerini güzelce sağlayanla Cennette beraber oluruz.” (Tirmizî)

“Çarşıdan aldığı şeyleri, erkek çocuklardan önce kız çocuklarına verene Allah, rahmetle nazar eder. Allah, rahmetle nazar ettiğine de azab etmez.” (Haraiti)

“Çarşıdan turfanda meyve alıp evine getiren, sadaka sevabı alır. Getirdiği meyveyı, erkek çocuklarından önce kız çocuklarına versin! Kadınları, kızları sevindiren, Allah korkusundan ağlayanlar gibi sevap kazanır. Allah korkusundan ağlayanın bedeni de Cehenneme haram olur.” (İbni Adiy)

''Üç kızına ihtiyaçtan kurtulana kadar iyi bakan,yedirip giydiren,elbette cenneti kazanır'' (Ebu Davut)

''Üç kız veya kızkardeşinin geçim veya başka sıkıntılarına katlananı, Allahü teala cennete koyar. Ashabı kiramdan biri iki tane olursa yine aynı mıdır diye sual edince peygamber efendimiz evet iki tane olursa yine aynıdır buyurdu.Başka birisi ya bir tane olursa diye sual etti.Cevabında buyurdu ki bir tanede olsa gene aynıdır.(Hakim,Haraiti)

Allah'ın Selamı, Rahmeti, Bereketi, Mağfireti Üzerimize Olsun, Cuma'mız Mübarek Olsun. Selam ve Dua İle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder