10 Şubat 2015 Salı

~ At Başlı Çekirgeler Felçlilere Umut Oldu ~Bir ağacın dalı gibi duran gövdesi ve acayip gözleriyle şaşırtan at başlı çekirgeler felçlilere umut oldu...

Peru'nun yağmur ormanlarında yaşayan Sahte kanatsız böcek olarak bilinen 'At başlı çekirgeler', ilk bakışta çocukluğumuzda izlediğimiz kukla şovlarını hatırlatıyor. At başlı çekirgelerin ilginç görünümleri aynı zamanda Peru'nun balta girmemiş ormanlarında kamufle olmasına ve düşmanlarından saklanmasına yardımcı oluyor. Bilim adamları bu çekirgelerin uzuvlarındaki ve eklemlerindeki sıradışı özellikler sayesinde kaslarını kullanmadan zıplayabildikleri belirlendi. At başlı çekirgelerin dişileri yaklaşık 16 santimetre uzunluğa ulaşabiliyor ve çok özel uzuvları sayesinde çok uzaklara zıplayabiliyorlar. Leicester Üniversitesi’nden nörobiyologlar At başlı çekirgelerin bu özelliklerinin nedenini tespit ettiler. Bilim adamları bu çekirgelerin uzuvlarındaki ve eklemlerindeki sıradışı özellikler sayesinde kaslarını kullanmadan zıplayabildikleri belirlendi. Araştırmacılar, bu özelliklerinin insanlar için gerekli olan vücut protezlerinin, robotik ve takma organların gelişiminde yardımcı olacağını belirtiyorlar.

____________________________________________

Doğayı inceledikçe, hep aynı gerçekle karşılaşırız. Canlılar, evrim teorisinin “tesadüf” iddiasını tamamen geçersiz kılan, son derece iyi sistemlerle donatılmış kompleks yapılara sahiptirler. Her canlı, kendi üzerinde, yaratılmış olduğunu bize gösteren deliller taşımaktadır. Böcekler canlıların akılcı davranışlarına örnek oluşturan delillerden yalnızca biridir. Tüm bu muhteşem yaratılışın sahibi ise, göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunan her şeyin Rabbi olan Yüce Allah’tır...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder