27 Eylül 2013 Cuma

~ "Onlar beni gördüler mi?" ~


Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: 

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah'ın, yollarda dolaşıp zikredenleri araştıran melekleri vardır. Allahu Teâlâ'yı zikreden bir cemaate rastlarlarsa, birbirlerini "Aradığınıza gelin!" diye çağırırlar. (Hepsi gelip) onları kanatlarıyla kuşatarak dünya semasına kadar arayı doldururlar. Allah, -onları en iyi bilen olduğu halde- meleklere sorar:

"Kullarım ne diyorlar?"


"Seni tesbih ediyorlar, sana tekbir okuyorlar, sana tahmid okuyorlar. Sana ta'zim (temcîd) ediyorlar" derler. Rabb Teâlâ sormaya devam eder:

"Onlar beni gördüler mi?"

"Hayır!" derler.

"Ya görselerdi ne yaparlardı?"

"Eğer seni görselerdi ibâdette çok daha ileri giderler; çok daha fazla ta'zim, çok daha fazla tesbihde bulunurlardı" derler. Allah tekrar sorar:

"Onlar ne istiyorlar?"
"Senden, derler, cennet istiyorlar."

"Cenneti gördüler mi?" der.

"Hayır ey Rabbimiz!" derler.

"Ya görselerdi ne yaparlardı?" der.

"Eğer görselerdi, derler, cennet için daha çok hırs gösterirler, onu daha ısrarla isterler, ona daha çok rağbet gösterirlerdi." Allah Teâla sormaya devam eder:

"Neden istiâze ediyorlar?"
"Cehennemden istiâze ediyorlar" derler.

"Onu gördüler mi?" der.

"Hayır Rabbimiz, görmediler!" derler.

"Ya görselerdi ne yaparlardı?" der.

"Eğer cehennemi görselerdi ondan daha şiddetli kaçarlar, daha şiddetli korkarlardı" derler. Bunun üzerini Rabb Teâla şunu söyler:

"Sizi şâhid kılıyorum, onları affettim!"

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) sözüne devamla şunu anlattı: "Onlardan bir melek der ki: "Bunların arasında falanca günahkâr kul dahi var. Bu onlardan değil. O başka bir maksadla uğramıştı, oturuverdi." Allah Teâla:

"Onu da affettim, onlar öyle bir cemaat ki onlarla oturanlar da onlar sayesinde bedbaht olmazlar" buyurur."

[Buhârî, Daavât 66, Müslim, Zikr 25, (2689); Tirmizî, Daavât 140, (3595).]
_________________________________________


Babamın Hoca Efendi olması hasebiyle, çocukluğumda ilk öğrendiğim dini bilgiler arasında yer alan bu değerli paylaşıma bir sitede tevafuken denk geldim... Bilmeyenler için, faydasına binaen paylaşımda bulunmak istedim...

Belki biliyordunuz daha önce öğrendiniz, belki bir yerde okudunuz, belki bir sohbette dinlediniz, ama bilenler için diyorum ki "Ettekraru ahsen, velev kane yüz seksen" anlamı "Tekrar güzeldir, velev ki yüz seksen kere de olsun"... Cuma'mız Mübarek Olsun.. Selam ve Dua ile...
__________________________________________


(Yine eski blogumdan hatıra kalan bir paylaşımdı. Birisi, bu yayındaki Hadis-i Şerif'in sonuna yaptığım yorumumu silmeden ve atına kendi ismini yazarak face'de paylaşmış... Blog, plus ve face'ye uğradığımda genelde faydalı olmak adına paylaşım yapan biriyim. Yayınlarım faydasına binaen elbette paylaşılsın, ama kopyala yapıştır yapıldığında bana ait yorumlar eklenmesin, eğer ekleniyorsa ismim ile yayınlansın diye rica ediyorum)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder